Jiří Kovařík

13.10.1932 Plzeň – 27.10.1994 Plzeň

V Plzni se narodil a celý svůj život v Plzni prožil. Po středoškolských studiích odešel na pražskou Akademii výtvarných umění, kde studoval v ateliéru prof. Vladimíra Sychry figurální a monumentální malbu. V jeho obrazech je častý motiv moře, které měl rád a které pro něj bylo vyjádřením nevyčerpatelné životní síly a nekonečnosti. Dalším důležitým prvkem v jeho obrazech je zvíře představující božské síly, instinkty - šelmy jej zaujaly pro svoji divokost a krásu. Často se v obrazech objevují také ženy jako symbol ryzí čistoty, smyslnosti, lásky. Jeho dílo je označováno jako projev magického realismu.
Nezastupitelné místo v tvorbě Kovaříka má kresba. Krásná, čistá, jednoduchá linie v podobě přípravných skic nebo definitivní kresby.
Umělecké spektrum jeho zájmů bylo velmi široké – zajímala jej hudba, literatura, historie, poznal řadu zemí při studijních pobytech – např. Itálii, Řecko, Francii, Gruzii, Maroko.
Byl znám svým nekompromisním postojem vůči komunistickému režimu, kvůli kterému nesměl 20 let vystavovat, a tak mnohé realizace v architektuře vznikaly pod jménem některého z kolegů výtvarníků.
Jeho díla vlastní např. Západočeská galerie v Plzni, Galerie umění v Karlových Varech nebo Alšova jihočeská galerie Hluboká.
© Artotéka města Plzně