Stanislav Bukovský

13. 4. 1944, Plzeň

Vystudoval SPŠ strojní v Plzni, zabýval se keramikou, v tomto oboru získal certifikát Mistr umělecké výroby. Jako keramik pracoval pro Památkovou péči (užitá keramika), v r. 1991 byl jedním ze zakládajících členů Spolku za starou Plzeň. Po r. 1989 působil několik let jako ředitel kulturního střediska Esprit, při kterém tehdy založil stejnojmennou galerii (dnes Galerie dětského projevu Paletka).
Od r. 1967 působí ve skupině Intensit, kterou spoluzakládal (Stanislav Bukovský, Jiří Degl, Antonín Lněnička, František Trčka - později do skupiny přibyli Renata Čiháková a Milan Michalec). V r. 1971 byla výstava skupiny v Plzni zakázána a tato prohibice platila po celé normalizační období. Až v r. 1991 se skupina mohla opět představit plzeňské veřejnosti ve výstavní síni Domu kultury. Podobně jako u ostatních členů skupiny, platí i zde, že autodidaktické východisko posiluje nezávislost tvorby. Ta je u Stanislava Bukovského orientována k magickému realismu (jeho nejvýraznějším představitelem zde byl Jiří Kovařík, s nímž Bukovský rovněž vystavoval) a tematice plzeňského prostředí. Bukovského magický realismus má ovšem určité podvratné prvky a akcenty, v nichž je tvorba zároveň bytostnou hrou, již charakterizuje specifický formální i ikonografický humor. „Východiskem k mým obrazům je samozřejmě realita, ale já ji ještě ozvláštňuji“ - autor se těmito slovy přiznává k otevřené mystifikaci. Práce z Artotéky města Plzně představuje velmi kvalitní ukázku Bukovského tvorby, která svou osobitou interpretací zvoleného motivu a jeho velkorysým malířským tlumočením nevědomky anticipovala projevy postmoderní malířství. Jeho obraz Tenis (1988) zařadil z těchto důvodů Igor Zhoř do publikace Proměny soudobého výtvarného umění (Praha 1992).
Opakovaně se představil v Plzni na výstavách skupiny Intensit, měl řadu samostatných výstav v Plzni (Galerie 21, Státní vědecká knihovna v Plzni, naposledy v r. 2005 v galerii U andělíčka)a na Plzeňsku, svou tvorbu představil rovněž ve Vídni (s J. Kovaříkem, Z. Živným, a P. Mutinským).
© Artotéka města Plzně